Lilaeopsis novae-zelandiae, syn. brasiliensis – część druga

3 września, 2012
 

pol. Lileopsis

ang. mini sword

UWAGA klikając na każde ze zdjęć możesz je powiększyć.

Rozmnażanie

Lileopsis kupujemy zazwyczaj luzem posadzone w kepkach w wełnie mineralnej ( patrz zdjęcie ) lub rosnące w koszyczkach wypełnionych wełną mineralną ( patrz zdjęcie ). Przed posadzeniem w akwarium należy sadzonki wypłukać w zimnej bierzącej wodzie aby usunąć resztki soli mineralnych i wszelkie zabrudzenia. Lileopsis rozmnażamy dzieląc rozłogi z liśćmi na fragmenty. Jest to najbardziej efektywny sposób rozmnażania w warunkach domowych. Pozwala na szybkie uzyskanie odpowiedniej ilości sadzonek którymi możemy obsadzić akwarium. Na dużą skalę Lileopsis rozmnaża się in vitro. Jest szczególny sposób rozmnażania kiedy to w krótkim czasie możemy uzyskać dużą ilość sadzonek.

Lilaeopsis novae-zelandiae
Po tak wstępnym przygotowaniu usuwamy resztki wełny mineralnej i tniemy rozłogi na fragmenty przygotowując wiązki sadzonek po 3 sztuki. Na zdjęciu widoczny jest fragment rołogi z zielonymi liśćmi i korzeniami. Rozłogi tniemy pomiędzy nimi.

Lilaeopsis novae-zelandiae - korzenie
Możemy sadzić sadzonki pojedynczo lub w wiązkach po 3 sztuki w odstępach 3-4 centymetrów. Sadzonki zagłębiamy w podłożu palcem lub patyczkiem tak aby korzenie zagłębiły się w podłożu. Jest to trochę żmudne zajęcie ale gwarantuje szybkie zadarnienie powierzchni akwarium przeznaczonej dla tej rośliny. Jeśli nie zależy nam na szybkim wytworzeniem trawniczka, zupełnie bez cięcia, sadzimy całą kępę roslin w wybranym miejscu. Wkrótce roslina akwariowa zacznie rozchodzić sie na boki obrastając zielonym dywanem co raz większą przestrzeń. W czasie wzrostu NIE TNIEMY roślin tak jak inne rośliny trawnikowe. Jedynie to co możemy zrobić to ograniczyć jej wzrost usuwając nadmiar roślin.

Lilaeopsis novae-zelandiae uprawa

Efekt jaki możemy uzyskać widoczny jest na zdjęciach.

Lilaeopsis novae-zelandiae

Kwiaty

Lileopsis także kwitnie. Roślina zakwita kiedy rośnie w paludarium. Pod wodą nie wydaje kwiatów. Kwiatostany Lileopsis są niepozorne, bardzo drobne. Doskonale widać to na zdjęciu. Na krótkiej łodyżce wyrasta kilka małych kwiatków. Pomimo mizerności tak małych kwiatostanów potrafi ich być całkiem sporo. Kwitnienie Lileopsis nie ma żadnego praktycznego zastosowania. Nie zbiera się nasion aby je wysiać, rosliny rozmnaża się wegetatywnie lub in vitro.

Lilaeopsis novae-zelandiae     Lilaeopsis novae-zelandiae - roślina trawnikowa

Rozłogi

Jak wcześniej pisałem roślinę rozmnażamy z rozłogów. Rozłogi płożą się pod powierzchnią podłoża lub tuż przy powierzchni . W miarę jak roślina obrośnie część akwarium, w związku z tym że rośliny rosną w różnych kierunkach, powstaje niezły gąszcz trawnika. W przypadku zakładania nowego trawnika w innym miejscu lub innym akwarium lepiej wycinać sadzonki ze skraju trawniczka. Jak wygladają rozłogi Lileopsis widać na załączonym zdjęciu.


Materiał handlowy

Podstawowym materiałem handlowym są rosliny uprawiane w koszyczkach w wełnie mineralnej. Jak wyglądają sprzedawane przez nas rośliny widoczne jest na zdjęciach.

Lilaeopsis novae-zelandiae

W tak dogodnym substracie rośliny wytwarzają silny system korzeniowy . Odpowiednie warunki hodowlane sprawiają że akwarysta lub hurtownik otrzymują rośliny akwariowe gęste i silne. Przyszłe sadzenie takich roslin nie sprawia problemów ponieważ w przeciwieństwie do roślin wyrwanych z podłoża rośliny w koszyczkach maja nieuszkodzony system korzeniowy i kontynuują dalszy wzrost w nowym akwarium.

Lilaeopsis novae-zelandiae - do akwarium

 

Komentarze są wyłączone.