Lilaeopsis novae-zelandiae, syn. brasiliensis – część pierwsza

4 sierpnia, 2012
 

pol. Lileopsis, ang. mini sword

Ogólny opis

UWAGA klikając na każde ze zdjęć możesz je powiększyć.

 

Lilaeopsis

Lileopsis jest szczególnie poszukiwaną roślinką akwariową. Popularność tej rosliny wynika z jej niezwykłych cech ozdobnych i zastosowania.

Bardzo dobrze rośnie w różnych warunkach temperaturowo – świetlnych. Z pewnością wpływa to na zainteresowanie tą rośliną. Z uprawą jej poradzi sobie nawet początkujący akwarysta.

Tak samo jak łatwo uprawia sie tą  roslinę to i tak samo łatwo sie ją rozmnaża.

Nadaje się do małych jak i dużych akwariów, mocno ogrzewanych  jak i chłodnych nieogrzewanych.Swietnie nadaje się do kuli ponieważ doskonale znosi wszelkie manipulacje jak płukanie i przenosiny. Ponadto rośnie nawet przy bardzo słabym oświetleniu.

Inne gatunki 

Rodzaj Lileopsis obejmuje kilkanaście gatunków gatunków występujących w Ameryce płn., Chinach, Mauritiusie i Ameryce pld. Najbardziej znane gatunki to :

Lilaeopsis carolinensis – Carolina grasswort

Lilaeopsis chinensis – Eastern grasswort

Lilaeopsis masonii – Mudflat quillplant

Lilaeopsis occidentalis – Western grasswort

Lilaeopsis schaffneriana – Schaffner’s grassword

Inne gatunki Lileopsis to :

L. ammi · L. andina · L. attenuata · L. australica ·· L. brisbanica · L. brownii · L. carolinensis var. attenuata · L. carolinensis var. minor · L. fistulosa · L. hillii · L. lacustris · L. lineata · L. lineata var. occidentalis · L. macloviana · L. masonii (Mason’s Lilaeopsis) · L. mauritiana · L. minor · L. occidentalis (Western Lilaeopsis) · L. orbicularis · L. patagonica · L. polyantha · L. recurva · L. ruthiana · L. schaffneriana subsp. recurva (Schaffner’s Grasswort) · L. schaffneriana schaffneriana (Schaffner’s Grasswort) · L. schaffneriana subsp. recurva · L. schaffneriana var. aquatica (Huachuca Water-Umbel) · L. schaffneriana var. recurva (Schaffner’s Grasswort) · L. schaffneriana var. subterrestris (Huachuca Water-Umbel) · L. sinuata · L. ulei.

Lilaeopsis

Lileopsis rosnie bardzo intensywnie. W krótkim czasie porasta przeznaczoną dla niego powierzchnie gęstym zielonym kobiercem. Jest typową rosliną ” trawnikową ” służącą do zadarniania wybranych fragmentów akwarium.

Osiąga niewielkie rozmiary, zaledwie kilka centymetrów, w związku z czym sadzimy ja z przodu akwarium.

Lilaeopsis

Zastosowanie

Lileopsis obsadzamy różnego rodzaju akwaria. Nadaje sie i do paletek jak i do akwarium nieogrzewanego. Jest wprost idealną rosliną do obsadzenia kuli. Świetnie prezentuje się w dużych akwariach. Równie dobrze rośnie w malutkich zbiornikach. Może być uzupełnieniem mchów w akwarium z krewetkami. Lileopsis jest rośliną którą ryby nie obskubują i jej nie jedzą. Jest to ważna cecha ponieważ niektóre ryby potrafią skonsumować zielony wystrój naszego akwarium. Wynika to z nastepujacych cech tej rosliny 1. Odporna jest na wahania temperatury, rośnie w bardzo zimnej wodzie jak i bardzo  ciepłej. 2. Twardość wody nie ma żadnego znaczenia 3. Znosi szeroki zakres odczynu wody najczęściej spotykanego w akwariach 4. Absolutnie nie jest wymagająca co do ilości światła, rośnie w silnie oświetlonych  akwariach jak i nieoświetlonych kulach. Lilaeopsis w kuli Na zdjęciu  widoczna jest kula. Rośliny jakie tam rosną to : moczarka, anubias, no i oczywiście Lileopsis. Lileopsis mimo częstych ingerencji w środowisko kuli takich jak częsta podmiana wody oraz tak samo częste płukanie podłoża zrobionego z grubych kamyczków, ( złota rybka na ten bardzo krótki czas kilkunastu minut wędruje do wiaderka )  ma się całkiem dobrze, tworzy zwartą darń. Proszę zwrócić uwagę, że kula nie ma żadnego oświetlenia. Jedynym oświetleniem jest światło wpadające przez okno usytuowane kilka metrów dalej. Raz w tygodniu woda w kuli była całkowicie wymieniana. Ścianki kuli były czyszczone ostrym zmywakiem a większe kamienie czyszczone pod bieżącą wodą. Tak ostre zabiegi pielegnacyjne , a głównie chodziło o zadbanie o złota rybkę, nie wpłyneły negatywnie na wzrost Lileopsis.

Liście

Lilaeopsis - roślina trawnikowa Liście Lileopsis są płaskie, u podstawy wąskie, rozszerzające się ku górze. Na szczycie są zaostrzone. Liście są w kolorze jasnozielonym. Liście wyrastają z pełzającego po powirzchni, lub lekko zagłebionego w podłożu  rozłoga. Roslina rozprzestrzenia sie dzięki rozłogom. U podstawy liści wyrastają małej wielkości korzenie. Pomimo tego, że liście są niepozorne, roslina znosi doskonale wszelkie zabiegi pielęgnacyjne takie jak rozmnażanie i przesadzanie.

Korzenie

Lilaeopsis - korzenie Korzenie Lileopsis są niepozorne koloru białego. Rozmieszczone są w odstępach, co kilka centymetrów na rozłodze, dokładnie tam gdzie wyrastają liście. Na zdjęciu widoczne są wiązki białych delikatnych korzeni. Pomimo tak niepozornego systemu korzeniowago nie przeszkadza to roslinie w ekspansywnym wzroście. Podczas sadzenia korzenie całkowicie zagłębiamy w podłożu  tak żeby nie wystawały na wierzch. Pozytywnie wpływa na proces ukorzenienia lekkie przycięcie korzeni nożyczkami.

Uprawa

W związku z tym, że Lileopsis jest rośliną niewymagającą to i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do prawidłowego wzrostu wystarczy jej ilość biogenów naturalnie dostarczanych przez ryby. Dodatkowe nawożenie nie jest potrzebne. W zupełności to samo dotyczy oświetlenia. Każda ilość światła jakakolwiek by nie była  zaspokoi potrzeby świetlne rośliny. Oczywiście duża ilość światła wpłynie pozytywnie na wzrost rośliny i spowoduje jej bujniejszy rozrost.Nie jest konieczne dokarmianie rośliny dwutlenkiem węgla. Przy czym zwiększenie ilości światła przy równoczesnym nawożeniu dwutlenkiem węgla wpłynie bardzo pozytywnie na wzrost rośliny. Lileopsis należy do akwariowych roślin trawnikowaych. Sadzimy ją najczęściej z przodu akwarium w celu zadarnienia określonych powierzchmi. Okresowo usuwamy nadmiar roślin. Czasami zdarza się, że Lileopsis zaczyna wypuszczać pędy które nia zakorzeniają się wpodłożu  a rosną wprost do góry. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest mi nieznana. Jedyne co możemy wtedy zrobić to ręcznie zagłębić w podłożu takie uparte pędy lu po prostu wiąść nożyczki i je odciąć. Lilaeopsis - uprawa

Materiał handlowy

Podstawowym materiałem handlowym są rosliny uprawiane w koszyczkach w wełnie mineralnej. Jak wyglądają sprzedawane przez nas rośliny widoczne jest na zdjęciach.

Lilaeopsis - roślina trawnikowa uprawaW tak dogodnym substracie rośliny  wytwarzają silny system korzeniowy . Odpowiednie warunki hodowlane sprawiają że akwarysta lub hurtownik otrzymują rośliny gęste i silne. Przyszłe sadzenie takich roslin nie sprawia problemów ponieważ w przeciwieństwie do roślin wyrwanych z podłoża rośliny w koszyczkach maja nieuszkodzony system korzeniowy i kontynuują dalszy wzrost w nowym  akwarium.

Lilaeopsis novae-zelandiae

Komentarze są wyłączone.